W poniedziałek odbyło się kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece. Rozmawialiśmy o książce Fredrika Backmana „Mężczyzna imieniem Ove”. Na początku powieści widzimy zgorzkniałego, upierdliwego starszego faceta dla którego zasady i rutyna to rzecz święta. Jest osobą bardzo konfliktową. Nie przepada za ludźmi. Po śmierci żony zdaje sobie sprawę, że nie ma po co żyć. Nie potrafi pogodzić się z jej stratą. Jednak ile razy próbuje popełnić samobójstwo, zawsze musi się coś wydarzyć. Z czasem widzimy bohatera w zupełnie innym świetle. Bo tak naprawdę to dobry, prosty i kochający człowiek. Wychowany w innych czasach, ukształtowany przez inne doświadczenia. O tym przekonamy się dopiero wtedy, gdy będziemy poznawać jego przeszłość. Bardzo zakochany w swojej żonie Sonji, która była jego wielkim przeciwieństwem. Podobno przeciwieństwa się przyciągają, ale tutaj aż trudno w to uwierzyć. A jednak byli ze sobą bardzo szczęśliwi.
Zapewne na świecie są tacy ludzie jak Ove w wydaniu męskim i żeńskim. Chociaż ciężko podchodzić do takich osób na spokojnie, po tej lekturze myślimy, że może warto spojrzeć na nich nieco łaskawszym okiem.
Jednogłośnie stwierdziliśmy, że to fantastyczna, życiowa historia.
Bardzo polecamy!

facebook Dyskusyjne Kluby Książki