W poniedziałek, 21 maja 2024 roku, odbyło się kolejne spotkanie kamieńskiego Dyskusyjnego Klubu Książek, na którym omawialiśmy książkę Jessici Bruder pt. „Nomadland. W drodze za pracą”. Jest to trudna książka, w której okazuje się, że słynny american dream dotyczy tylko nielicznych mieszkańców USA, a emeryci nie tylko w Polsce mają ciężkie życie. Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem klasy średniej, sprzedają domy, których nie mogą utrzymać przesiadają się do kamperów, przyczep czy pikapów i ruszają w drogę w poszukiwaniu dorywczej pracy. Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale nomadzi nowej ery mówią o sobie: bezmiejscowi.
Książka jest bardzo smutna, ale poprzez ukazanie jak bohaterowie nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniem, pomagają sobie nawzajem w tej niedoli niesie również pierwiastek optymizmu.