Plakat

W środę, 18 października, do kamieńskiej biblioteki na spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim oraz słuchaczami UTW z Kamienia Pomorskiego przyjechała Pani Profesor Ewa Kołodziejek, niekwestionowany autorytet językowy, ekspertka w dziedzinie poprawnej polszczyzny, wykładowczyni na Uniwersytecie Szczecińskim.

Uczestnicy spotkania napisali pod jej okiem dyktando regionalne, które opracował Daniel Michalak, pracownik Biblioteki. Po podyktowaniu dyktanda Pani Profesor szczegółowo omówiła zasady ortograficzne rządzące pisownią poszczególnych słów.

Zebrani mieli również przyjemność wysłuchać wykładu Profesor Ewy Kołodziejek pt. "Relikty dawnych zwyczajów we współczesnej polszczyźnie". Gość w sposób bardzo ciekawy i energetyczny przybliżył zwroty, frazy językowe, które funkcjonują w języku polskim, ale często mają inne znaczenie od pierwotnego. Zebrani z wielkim zainteresowaniem przyjmowali wiedzę przekazywaną przez Panią Profesor. Okazuje się bowiem, że program szkolny jest bardzo ubogi o tematy związanr z wiedzą o języku polskim.

Pani Profesor Ewa Kołodziejek to osoba, która z pasją przekazuje wiedzę o polszczyźnie, której słucha się z ogromną przyjemnością. Dziękujemy za spotkanie.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Biblioteka – wspólna przestrzeń kultury", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Profile na Facebooku:

Fotorelacja:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck