Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W środę, 8 lutego, odbyło się lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym próbowaliśmy omówić 10 opowiadań Jerzego Pilcha wydanych pod wspólnym tytułem: Moje pierwsze samobójstwo. Pilch opowiada w nich raz o dzieciństwie, raz o dorosłości, sporo o kobietach. Autor skacze od młodzieńczych fascynacji kobietami, do podrywania najpiękniejszej kobiety świata. Później wraca do Wisły by opowiedzieć o stole do szachów, który niezwykle zdolny stolarz na życzenie ojca wykonał, by znowu wrócić w dorosłość i wysłuchać opowieści swojego znajomego, aby ponownie wrócić w góry i ukazać historię swojej babki, która ponoć miała kontakt z duchami. Każda historia jest napisana ze starannością, ma klimat, ma to wszystko potencjał, ale jednak po lekturze, my czytelnicy, zostaliśmy z przykrym uczuciem, że autorowi się trochę jakby nie chciało spleść tych opowieści w jakąś spójną całość. 

Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że momentami czuć geniusz autora, a czasami pijacki bełkot oraz ohydnie seksistowskie podejście do kobiecych bohaterek. Z tych opowiadań wyłonił się też bardzo ciekawy obraz społeczeństwa i życia ludzi otaczających autora. 
Niewątpliwie autor umie posługiwać się słowem, bawi się nim, przeplata, powtarza. 
Tym, co nie mieli do czynienia z Jerzym Pilchem, radzimy zacząć od innej jego książki. Tę, natomiast, polecamy miłośnikom jego pisarstwa. :-)
Następne spotkanie odbędzie się 8 marca, a porozmawiamy o książce Czas łaski Johna Grishama.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck