Plakat

W poniedziałek, 9 października, kamieńska Biblioteka gościła Mateusza Adamczyka, popularyzatora wiedzy o polszczyźnie, laureata nagrody Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej w 2021 roku oraz Elżbietę Szymańską, kuratorkę literacką z Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Goście poprowadzili dwa spotkania, w pierwszym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, zaś w drugim uczniowie z kamieńskich szkół średnich: z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego oraz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica.
Spotkania były poprowadzone w formie warsztatów. Młodzież mogła dowiedzieć się jaki mamy wpływ na język, jakie słowo zdobyło tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Goście rozmawiali z młodzieżą o języku komunikacji, o etymologii słów, szeroko rozmawiano o feminatywach, które coraz bardziej charakteryzują współczesną polszczyznę.

Mateusz Adamczyk prowadzi kanały na YouTubie, Instagramie i TikToku, na których omawia ciekawostki związane z językiem oraz szeroko pojętą komunikacją. Stara się rozwiewać wszelkie wątpliwości językowe.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach programu dotacyjnego BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Profile Mateusza Adamczyka na portalach społecznościowych:

Profile na Facebooku:

Fotografie:

Fotorelacja:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck