Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W środę (6 kwietnia) odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o książce Anny Ciarkowskiej "Dewocje". "Powieść ta jest swoistą spowiedzią z życia pewnej wsi, gdzie najbardziej liczy się głos księdza, gdzie panuje patriarchalny porządek, a jednak na pierwszym planie są kobiety (gospodyni księdza, matka, Babuszka, Paskowa, Kotka czy bohaterka-narratorka). Anna Ciarkowska zagląda i to bardzo umiejętnie pod podszewkę polskiej duchowości. Obnaża wiele religijnych stereotypów, często dość sarkastycznie ukazuje pobożność i świętoszkowatość polskiej duchowej prowincji.

W tej powieści niemalże na każdej stronie jest fraza zasługująca na refleksję, wejrzenie w siebie, zaproszenie do rozmowy. Zasługa to zarówno mądrości, wrażliwości pisarki w podejściu do tematu wiary, jak i cudownie plastycznego języka. Bardzo ciekawa jest też forma - spowiedzi bezimiennej narratorki. Tematów do rozważenia jest ogromne bogactwo.

Bardzo polecamy tę książkę z prośbą, aby czytać ją niespiesznie, zatrzymując się nad niektórymi fragmentami, łapiąc krótkie zdania i zastanowić się nad nimi.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck