W poniedziałkowy wieczór, 12 grudnia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim odbył się spektakl Teatru przy stoliku. Publiczność miała ogromną przyjemność wysłuchać sztuki "Józef i Maria" Petera Turriniego, austriackiego pisarza, w wykonaniu Ewy Sobiech i Konrada Pawickiego, aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Bohaterowie sztuki Petera Turriniego to obcy sobie ludzie. Sprzątaczka i stróż nocny spotykają się w zamkniętym na czas Bożego Narodzenia domu handlowym. Zbliża się wieczór wigilijny. Rozpoczynają rozmowę, która prowadzi ich daleko w przeszłość. Opowiadają o swojej młodości, na którą wpłynęły dwudziestowieczne totalitaryzmy. Przedstawiają dzieje swoich złudzeń i rozczarowań, aby w rezultacie odkryć przed sobą swoją aktualną sytuację. Są ludźmi starymi i samotnymi, odrzuconymi przez świat agresywnego kapitalizmu. Dialogi Józefa i Marii stopniowo odsłaniają skrywane przez nich uczucia i emocje, a zarazem drastycznie demistyfikują fałsz współczesnych stosunków społecznych. Rozmowa pary samotnych ludzi obraca się wokół straconych nadziei i rozczarowań, jakie przyniosło im życie. We współczesnym, pędzącym do przodu świecie, zabrakło dla nich miejsca.

Dla publiczności uczestniczącej w wydarzeniu była to prawdziwa uczta. Aktorzy przekazali wszystkim dużo emocji oraz powodów do refleksji. Ale było też wiele powodów do śmiechu, na co żywiołowo reagowała widownia.

Spotkanie teatralne mogliśmy obejrzeć dzięki pomocy finansowej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim.

Bardzo dziękujemy Wspaniałym Aktorom i liczymy na kolejne spotkanie Teatru przy Stoliku.

Fotorelacja:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck