Narodowe Czytanie w Kamieniu Pomorskim - relacja

W sobotę, 3 września, na kamieńskiej Marinie, za sprawą Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim, odbyła się kolejna, 11 już, edycja Narodowego Czytania.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W tym roku czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uczciliśmy w ten sposób 200. rocznicę wydania ich w Wilnie w 1822 roku, a także obecny rok, który został przez Sejm uchwalony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Osoby znane z przestrzeni publicznej przeczytały 10 utworów. Usłyszeliśmy te najbardziej znane, m.in.: Romantyczność, Lilije, Świteź, Świteziankę, To lubię. Ostatni utwór, Pani Twardowska, został przeczytany przez ochotniczkę z publiczności. Okazało się, że wiele zgromadzonych osób, aby posłuchać czytających, znało na pamięć niektóre ballady. Słychać było cichutkie recytacje.
Dopisała nam przepiękna pogoda. Był to mile spędzony czas.
Z tego miejsca jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji. Dziękujemy pracownikom Mariny i Kamieńskiego Domu Kultury za wszelką pomoc przy organizacji wydarzenia.
Zapraszamy do udziału w następnej edycji Narodowego Czytania.

Fotorelacja:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck