Japonia tematem spotkania DKK

W środę (8 czerwca) odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce będącej debiutem pisarskim Marcina Bruczkowskiego "Bezsenność w Tokio". Książka została napisana w oparciu o 10-letni pobyt autora w Japonii. Z bardzo dużą dozą humoru autor przedstawił fragmenty swojego życia pośród obcej kultury i próby przystosowania się.
Z powieści Japonia jawi się jako kraj kontrastów, w którym nowoczesność technologiczna spotyka się z obyczajowym tradycjonalizmem. Japonia w "Bezsenności w Tokio" to Japonia widziana oczami Polaka, czyli gajdzina – po japońsku – obcokrajowca, zdaniem Japończyków, mieszkańca trochę innej kategorii. Dowiadujemy się o powszechnym jedzeniu pałeczkami, o mieszkaniach bardzo maleńkich ze ścianami cienkimi jak kartka papieru, gdzie łazienka jest luksusem. Dowiadujemy się o powszechnym korzystaniu z łaźni miejskich, o wystawianiu sprzętu elektronicznego zapakowanego, a czasami nawet z kartą gwarancyjną. Autor podchodzi do swoich perypetii z humorem i dystansem. Lekturę czytało się nam jednym tchem, gdyż książka jest dowcipna, napisana gawędziarskim stylem.
"Bezsenność w Tokio" jest wzorcowym przykładem literatury podróżniczej, po przeczytaniu której ma się ochotę kupić bilet na samolot i udać się w podróż po przygodę.
Po przeczytaniu tej książki zapragniecie poznać Japonię osobiście :-)
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już we wrześniu.

Fotorelacja:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck