Przepisy

Dawno, dawno temu, jeszcze przed I Wojną Światową, dobre gospodynie domowe opracowywały szczegółowe menu w zależności od pory roku i przypadających na nie świąt. Starano się jadać sezonowo. W tamtych czasach na polskich stołach królowały raki, ryby słodkowodne, dziczyzna (zwana zwierzyną), kapłony czy głuszce. Z tą sezonowością różnie bywało, bo w zamożnych domach mieszczańskich pozwalano sobie na różne mniejsze lub większe kulinarne fanaberie, wszak istniały sklepy kolonialne, gdzie można było zaopatrzyć się w egzotyczne owoce czy orientalne przyprawy.

Podajemy kilka przepisów opracowanych przez Lucynę Ćwierczakiewiczową autorkę licznych książek kucharskich i poradników traktujących o prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Wydawnictwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej w zasobach Polony:

Jednostki miar:

• łut = 12,67 g