Lutowe spotkanie DKK

12 lutego 2020 roku odbyło się kolejne, w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Dunyi Mikhail "Pszczelarz z Sindżaru". Jest to reportaż, opisujący tragiczną sytuację kobiet zamieszkujących w Sindżarze, pustynnym regionie Iraku, który od 2014 roku jest terroryzowany przez Państwo Islamskie – ISIS (Daesz). Książka pomyślana została przez autorkę jako zbiór wywiadów przeprowadzonych telefonicznie z Abdullahem, tytułowym pszczelarzem, który porzucił swoje dotychczasowe zajęcie, aby pomagać w ucieczce zniewolonym kobietom. Jego telefon brzmi niemal bez przerwy, a każda kolejna historia wydaje się straszniejsza od poprzedniej.

Książka wstrząsnęła klubowiczami. Nie można uwierzyć, że w XXI wieku dzieją się tak straszne rzeczy. Daesz porywa kobiety, by je gwałcić, sprzedawać, zabija mężczyzn, którzy nie chcą stać się muzułmanami i robi pranie mózgu dzieciom czyniąc z nich bojowników Państwa Islamskiego. Historie opisane w książce stają się namacalne. Mogliśmy dowiedzieć się co każdy z bohaterów czuł. Dyskutując zadawaliśmy sobie wiele pytań. Czy wojny są potrzebne? Do czego może posunąć się człowiek? Czy świat zachodni nie może pomóc tym ludziom ?

Bardzo polecamy te lekturę, ale osoby wrażliwe powinny zastanowić się nad tym wyborem.

Fotorelacja:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck