Tydzień wokół Dulskiej

W sobotę 4 września w całej Polsce odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Także nasza biblioteka bierze udział w tej inicjatywie.
Podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji czytana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
W tym roku z powodu obostrzeń epidemicznych, postanowiliśmy przenieść Narodowe Czytanie w przestrzeń internetową. Od 30 sierpnia, codziennie w ramach Tygodnia wokół Dulskiej, będziemy zamieszczać różne ciekawostki związane z czasami, w których żyła Gabriela Zapolska.
Zapraszamy do obserwowania!
#narodoweczytanie

"Nie piszę epopei historycznych, ale epopeję chwil, w których żyję. I dlatego moje powieści zostaną, podczas gdy innych trawa porośnie" - mówiła o sobie Gabriela Zapolska. Fascynujące życie pisarki opisuje Jarosław Molenda w swojej książce "Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse", którą można znaleźć w naszej bibliotece. Rozdział poświęcony Zapolskiej możecie przeczytać tutaj:

https://www.granice.pl/publicystyka/gabriela-zapolska-biografia-zycie/1418/1.

Zapraszamy również do wypożyczania pełnej rozmachu biografii pisarki, autorstwa tajemniczego Araela Zurli pt. Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce, której recenzję znajdziecie tutaj:

https://histmag.org/Arael-Zurli-Szklo-i-brylanty.-Gabriela-Zapolska-w-swojej-epoce-recenzja-14491. #narodoweczytanie

Fotorelacja:

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwo Kultury i Dzidzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa Narodowe Centrum Kultury

belka logotypowa nprcz

belka logotypowa mkidn

belka logotypowa biblioteka narodowa

belka logotypowa nck