Ważne

Kontakt
tel. 913820541,
e-mail : pimbpkamien@wp.pl

biblioteka_kamien

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025


Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0

Wszystkie prawa zastrzeżone

Ludzie w nienawiści

Czytelnikom (i nie tylko) polecamy pierwszy tom „Trylogii grobiańskiej” Krzysztofa A. Zajasa „Ludzie w nienawiści”. Akcja książki rozgrywa się w Krakowie, w pobliskich Grobianach i gdzieś w dzikich jarach pomiędzy nimi. W niejasnych okolicznościach na wycieczce w podkrakowskich Skałkach ginie kierowca quada. Po kilku godzinach podobny los spotyka jego kolegę, zadźganego nożem w gondoli balonu nad Wisłą naprzeciw Wawelu. Drugi z nich tuż przed śmiercią dzwoni do komisarza Andrzeja Krzyckiego z prośbą o pomoc, ten jednak spóźnia się o parę minut. Banalna z pozoru sprawa w toku śledztwa zaczyna mieć coraz więcej wspólnego z innym morderstwem, od trzech lat spędzającym sen z powiek Krzyckiego. Ofiary mają jeden wspólny mianownik: są bezkarnymi, stojącymi ponad prawem kanaliami, co ich śmierć czyni niepokojąco sprawiedliwą. Kim jest ich likwidator, samotny Mściciel, który nie pozostawia śladów? Gdzie przebiega granica między sprawiedliwością i zbrodnią? Między dobrem i złem? Ścigając zapamiętale Mściciela, komisarz krakowskiej policji ściga własny cień. To nie jedyny problem dla balansującego na cienkiej linie Krzyckiego. Pojawia się kobieta z Warszawy… I co dalej? Przeczytajcie Państwo sami.

czytaj wiecej

Dworek pod lipami

Polecamy naszym czytelniczkom (ale nie tylko).
Książka Anny Szepielak „Dworek pod lipami”, opowiada o Gabrieli, autorce bestsellerów, która ma dość łzawych czytadeł. Postanawia sama napisać coś ambitnego. Niestety, wydawca nie podziela jej entuzjazmu. Na dodatek kobieta niezbyt dobrze czuje się w domu niedawno poślubionego męża. Wszystko ma tam stałe miejsce i tylko dla niej nie przewidziano go zbyt wiele. Kiedy więc nadarza się okazja wyjazdu na wieś, Gabriela ochoczo z niej korzysta. Zajmując się zwierzętami i domem przyjaciółki, ma wiele czasu na myślenie. A także pisanie wymarzonej książki... Na oczach czytelnika powstaje opowieść, dzięki której Gabriela zrozumie, czego tak naprawdę.

czytaj wiecej

W książce autorka przypomina nam starą prawdę, że pragnienia, tęsknoty i problemy kobiet są takie same, niezależnie od epoki, w jakiej przyszło nam żyć.
Zapraszamy do lektury.

Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego

14 maja 2013 roku członkowie Klubu Miłośników Książki działającego w Powiatowej i Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim zebrali się, aby dyskutować o książkach i wierszach Ryszarda Kapuścińskiego. Wśród omówionych tytułów znalazły się: Cesarz, Imperium, Kirgiz schodzi z konia, Szachinszach.

czytaj wiecej

Kapuściński urodził się 4 marca 1932 w Pińsku (obecnie Białoruś), zmarł 23 stycznia 2007 w Warszawie. Był polskim reportażystą, publicystą, poetą i fotografem. Debiutował poetycko w wieku 17 lat w tygodniku Dziś i Jutro. Był absolwentem warszawskiego Gimnazjum im. Stanisława Staszica oraz Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Historyczny. W 1956 r. rozpoczął pracę (początkowo jako goniec) w redakcji Sztandaru Młodych, następnie - odwołany przez redakcję - przeniósł się do Polityki. Od 1962r. był korespondent em zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej. Zjeździł cały świat, uczestnicząc w kilkudziesięciu wojnach, przewrotach i rewolucjach w Ameryce, Azji, a zwłaszcza Afryce. Był najczęściej tłumaczonym, obok Stanisława Lema, polskim autorem. Jego nazwisko pojawiało się wśród kandydatów wymienianych do Nagrody Nobla. Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jego dorobek literacki został wyróżniony tytułem doktora honoris causa następujących uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Wrocławskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego . Uczestnicy spotkania polecają książkę „Cesarz”, która powstała podróży Kapuścińskiego do Etiopii w 1974 roku, zaraz po rewolucji, która obaliła ostatniego monarchę Halje Sellasje. Pisarz posłużył się wywiadami przeprowadzonymi z ludźmi cesarza..W Etiopii, która była monarchią konstytucyjną, w rzeczywistości władzę sprawowała jedna osoba – cesarz Halje SellasjeI. Zaprowadził rządy totalitarne ze wszystkimi mechanizmami, czyli tajną policją, skłóceniem i podziałem ludności, osobistą selekcją elit politycznych. Każdy dążył do tego, aby znaleźć się jak najbliżej cesarza, ponieważ to gwarantowało posiadanie małej cząstki władzy. Były więc donosy i zdrady. Na dworze cesarza panowała wielka deprawacja i upadek moralności. Podczas gdy prawie cały cały naród słaniał się z głodu, Halje Sellasje urządzał uczty, na których karmił dzikie zwierzęta surowym mięsem. Większość obywateli nie było stać na nic, a on kupował sobie kolejne drogie samochody ( głównie rolls-royce'y ), miał ich łącznie 27. Aby dowiedzieć się więcej o rządach tego monarchy zapraszamy do lektury. Publikacje reportażysty są dostępne w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy .

Informacja

Na ostatnim wtorkowym spotkaniu Klubu Miłośników Książek klubowicze dyskutowali o powieściach amerykańskiej pisarki Barbary Wood piszącej przede wszystkim dla kobiet. Na kartach jej powieści nie brakuje egzotyki, magii i namiętności. Nigdy nie osadza akcji swoich książek w miejscach, których nie odwiedziła osobiście Przed rozpoczęciem pisania przeprowadza gruntowne badania tradycji i historii danego regionu. Informacje dotyczące obyczajów i kultury urozmaicają i wzbogacają i tak ciekawą fabułę.

czytaj wiecej

Klubowicze skupili się zwłaszcza na powieści „ Ulica rajskich dziewic”, którą chcemy polecić do przeczytania. Tytuł książki może kogoś zmylić. Jej fabuła opowiada losy egipskiej rodziny ,bogatych kairczyków, których obszerna posiadłość mieści się właśnie przy tytułowej ulicy. Akcja rozgrywa się na przestrzeni prawie pięćdziesięciu lat, od roku 1945 do czasów niedawno obalonego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.. Dopóki państwem rządził tłusty i lubiący luksusy król Faruk, arystokracji żyło się dobrze. Ibrahim, głowa rodu Raszidów, był lekarzem króla Faruka. Rodzinie jego żyło się spokojnie. Po wygonieniu króla Faruka z kraju zaczęły się zamieszki i pustoszenie posiadłości bogaczy. Fałszywe oskarżenie zawiodło Ibrahima do ciężkiego więzienia, z którego wyciągnęła go mądra i sprytna matka Amira. Miała ona wielki wpływ na losy rodziny. To ona odbierała porody swych krewniaczek, to ona później troszczyła się o to, aby panny dobrze wydać za mąż.
Ponieważ Ibrahim zawsze pragnął dorównać swojemu okrytemu ogromną estymą zmarłemu ojcu, robi wszystko by był z niego dumny. Gdy jego żona nie może urodzić syna, adoptuje (co w islamie nie jest sankcjonowane) syna pewnej wieśniaczki, po czym żeni się z kolejnymi kobietami w nadziei, że z którąś spłodzi męskiego potomka.
W międzyczasie jego córki Yasmine  (z matki Angielki) i Kamelia dorastają i odkrywają trudy bycia kobietą w Egipcie. Yasmine, która marzy o zawodzie lekarza, zostaje wydana za mąż za swojego agresywnego i samolubnego kuzyna Omara, który się nad nią znęca. Kamelia, zaś chce  zostać tancerką. Piękne kobiety o nieskazitelnym sercu i sumieniu, postępują w pewnym momencie wbrew kodeksowi etycznemu i jedna z nich – Yasmine zostaje wyklęta z rodziny. Nie jest to zresztą jedyny przypadek wypędzania członka rodziny z domu Raszidów, gdyż wcześniej ,w niewiadomych okolicznościach „uznana za zmarłą” zostaje siostra Ibrahima - Fatima. Dopiero końcowe rozdziały wyjaśniają nam, co się stało z ową kobietą.
Powieść jest niezwykle wciągająca opowieścią o kraju i kulturze, w którym rządzą mężczyźni. Kobiety, sprowadzone do roli przedmiotu, pozbawione wszelkich praw, nie znajdują w nim dla siebie obrony. Jedyną przewidzianą dla nich rolą jest rodzenie dzieci - lecz i w tej kwestii pojawia się twardy warunek - liczą się tylko męscy potomkowie. Sytuację kobiet w krajach muzułmańskich najlepiej oddaje wiersz będący fragmentem powieści: "W dniu narodzin Zostałam potępiona. Nie znałam oskarżycieli. Nie widziałam sędziego. Wyrok zapadł, gdy tylko przyszłam na świat. Kobieta." "Ulica rajskich dziewic" obrazuje egipskie zwyczaje, tradycje i kulturę poprzez przedstawienie dziejów wielopokoleniowego arystokratycznego rodu Raszidów. Wraz z bohaterkami czytelnik z każdą przeczytaną stroną poznaje skrywane przez lata rodzinne tajemnice i intrygi. Barbara Wood zaprasza nas w magiczną podróż do Kairu - "miasta niespokojnych dusz", które uwodzi swoją egzotyką i zmysłowością. Owa literacka podróż przybliża nam i choć w niewielkim stopniu pozwala zrozumieć obyczaje islamu i kulturę, której niewolnicami są piękne i niezwykle silne kobiety, ukrywające się za zasłonami tajemniczych kwefów...
Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania Klubu Miłośników Książki, które odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 18:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim.

Mirosława Malinowska-Papuga